Konkurs Bizneswoman Roku Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką

Kobiety przestały przepraszać i dostają za to nagrody. Fundacja Sukces Pisany Szminką organizuje coroczny konkurs Bizneswoman Roku, którego jubileuszowa, dziesiąta edycja odbyła się 1 marca. HiCash miał przyjemność być jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

Zainteresowanie konkursem było ogromne, nominacji było aż 500. Spośród zgłoszeń Jury pod przewodnictwem dr Ireny Eris wyłoniło laureatki - przedsiębiorcze kobiety, które nie boją się rozwijać, ryzykować i pokazywać światu, co osiągnęły. 

Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i twórczyni konkursu, mówiła tak o wydarzeniu:

Ogromnie gratuluję laureatkom i laureatom X edycji konkursu Bizneswoman Roku. Ta wygrana to duży sukces, bo konkurencja w tym roku była ogromna. Zgłoszenia były na bardzo wysokim poziomie. To pokazuje, że Polki pewnie czują się mówiąc o swoich osiągnięciach – obojętnie, czy tworzą mniejsze firmy lokalne, start-upy, innowacje naukowe, czy duże firmy o międzynarodowym zasięgu. 10 lat temu, gdy tworzyłam konkurs, zaczynałyśmy od jednej kategorii. Kobiety były często pomijane, a o ich sukcesach w biznesie mówiło się mało. Ale kropla drąży skałę. Każdy nagłośniony sukces kobiety stawał się inspiracją dla innych, dodawał im odwagi do działania, mnie zaś motywował do jeszcze intensywniejszych działań i szerzenia idei. Dziś kategorii jest 10. Nagradzamy także mężczyzn, którzy wspierają budowanie różnorodności. Konkurs rozwija się wraz z umacnianiem się roli kobiet w biznesie. I to na pewno nie koniec, bo teraz jest czas kobiet.

Olga Kozierowska, fot. Piotr Podlewski/AKPA

Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone w następujących kategoriach.

Biznes Roku

Nagrodę główną w kategorii Biznes Roku Firma – przychód powyżej 10 milionów zł, zdobyła Magdalena Malaczyńska, prezeska firmy kosmetycznej Indigo Nails Lab z Łodzi.

Nagrodę w imieniu laureatki odebrała jej siostra, fot. Piotr Podlewski/AKPA

Indigo zaczynało w roku 2011 jako firma rodzinna, założona przez laureatkę wspólnie z mężem. Dość szybko weszła na rynki zagraniczne i dzisiaj jej produkty są dostępne w 44 krajach na całym świecie. Magdalena Malaczyńska zajmuje się nie tylko komponowaniem kolorów i kolekcji lakierów. Założyła również Fundację Indiga Nails, która aktywizuje kobiety i wspiera je w pokonywaniu barier zawodowych. 

Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Małgorzata Bieniaszewska, właścicielka MB Pneumatyka z Sulechowa. Zaczynała jako rodzinny zakład produkcyjny, teraz złącza produkowane w jej firmie, są używane w większości pneumatycznych układów hamulcowych i zawieszeń w samochodach powyżej 3,5 tony na całym świecie.

Jak sama mówi: - My, kobiety, jesteśmy przyzwyczajone do tego, że robimy po prostu swoje: w pracy, biznesie, w domu. Czasem w tym biegu nie doceniamy siebie. Ten konkurs to świetna okazja, by zatrzymać się na chwilę i podsumować, co do tej pory osiągnęłyśmy. Kiedyś, gdybym dowiedziała się, że jestem w gronie finalistek konkursu Bizneswoman Roku, powiedziałabym: „naprawdę ja? Poważnie udało mi się dostać nominację? Dziś powiem tak: „Dziękuję. Cieszę się, bo na to sobie zapracowałam." Kobiety - nie bójmy się mówić o swoich sukcesach.

W kategorii Biznes Roku Firma – przychód poniżej 10 milionów zł, nagroda trafiła w ręce Kariny Trafnej, założycielki warszawskiego Centrum Rozwoju Dziecka. Jest to jedyny ogólnopolski operator, który pod marką KIDS&Co specjalizuje się w otwieraniu i prowadzeniu nowoczesnych dwujęzycznych przedszkoli i żłobków firmowych oraz przybiurowcowych.

Karina Trafna, fot. Piotr Podlewski/AKPA

Dodatkową nagrodę – Cyfrową Akcelerację, laureatka otrzymała od Microsoftu, który zajmie się wprowadzeniem nowych kanałów komunikacji z rodzicami (wideokonferencje, czaty, e-wywiadówki), nauki programowania w oparciu o grę Minecraft oraz dodatkowo wspomoże laureatkę w promocji jej usług do klientów i partnerów firmy.

Start-up Roku

W tej kategorii nagrodę otrzymała Olga Grudniak, założycielka i prezeska firmy Biolumo z Gdyni. Biolumo tworzy urządzenia medyczne point-of-care dla lekarzy pierwszego kontaktu, by pomóc im ordynować działające antybiotyki. Urządzenie jest szybkie w diagnozie, która zajmuje mu jedynie 6 godzin, zautomatyzowane i niedrogie. Olga Grudniak łączy w swoim życiu zawodowym biznes i naukę, gdyż jest również biotechnologiem. Od pięciu lat pracuje nad badaniami, które mają na celu rozwiązanie problemu lekoodporności bakterii.

Bycie zwyciężczynią X edycji Bizneswoman Roku jest dla mnie szczególnie ważnym osiągnięciem, ponieważ śledzę konkurs już od kilku lat i co roku historie finalistek inspirują mnie i motywują do jeszcze cięższej pracy. To zaszczyt znaleźć się w gronie tak niesamowitych kobiet osiągających ogromny sukces w biznesie. Daje mi to pewność, że jestem na dobrej ścieżce, by również osiągnąć podobne wyniki z Biolumo! - mówi Olga Grudniak.

Liderka w Nowych Technologiach

W tej kategorii zwyciężyła prof. Magdalena Popowska, prezeska i założycielka spółki biotechnologicznej BACTrem z Warszawy. Łącząc naukowe doświadczenie z pasją, stworzyła biznes, który tworzy biopreparaty z bakterii, które są wykorzystywane m.in. do rozkładu substancji niebezpiecznych i toksycznych odpadów. Oddajmy głos laureatce:

Laureatki poprzedniej edycji i ich sukcesy ośmieliły i zachęciły mnie do wysłania zgłoszenia na X edycję tego konkursu. Bardzo dziękuję za ten konkurs, za to, że Fundacji Sukces Pisany Szminką “chce się chcieć” zmieniać rzeczywistość i promować kobiety odważne, mądre i przedsiębiorcze, które realizują projekty biznesowe, społeczne, naukowe i kulturalne.

Pomysł na Start/Biznes lokalny

Nagrodę w tej kategorii odebrała Katarzyna Skrzypczak, właścicielka firmy ManneQueen z Ostrowa Wielkopolskiego. Jej najważniejszy projekt to Akademia Szycia ManneQueen, prowadząca kursy i warsztaty dla dorosłych i dzieci.

W momencie zgłoszenia do konkursu Bizneswoman Roku moja firma funkcjonowała dopiero dwa miesiące. Jednak te kilka miesięcy prowadzenia własnego biznesu udowodniły mi, że warto walczyć, spełniać swoje marzenia i słuchać przede wszystkim głosu swojego serca, nawet jeśli wiąże się to z podjęciem dużego ryzyka, jak było w moim przypadku - powiedziała Katarzyna Skrzypczak.

Female Champion of Change

W tej kategorii nagradzane są kobiety budujące politykę różnorodności i włączania oraz wspierające inne kobiety. Laureatką została Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający Colliers International, w której stworzyła długofalowe mechanizmy wspierania różnorodności, dające szansę na trwałą zmianę. Działania takie są szczególnie ważne w branżach uznawanych od zawsze za typowo męskie.

Monika Rajska, fot. Piotr Podlewski/AKPA

Monika Rajska-Wolińska od samego początku swojej pracy w firmie, angażuje się we wspieranie rozwoju kobiet, jest inicjatorką programów wyrównywania szans, podnoszenia kompetencji i szybszego rozwoju zawodowego żeńskiej części pracowników. Bierze udział w różnych wydarzeniach, spotkaniach i panelach dyskusyjnych, wspierających kobiety w biznesie, pełni również rolę mentorki w organizacja kobiecych.

Wyróżnienie w tej kategorii trafiło w ręce Małgorzaty Romaniuk, wiceprezes zarządu Bank BPH S.A. GE Capital Group. Uznanie jury przyniosła jej konsekwencja, z jaką od lat wspiera kobiety w biznesie i działa na rzecz budowania ich przywództwa. Od ponad 15 lat angażuje się w tworzenie i zarządzanie wewnętrzną organizacją GE Women’s Network, która stawia sobie za cel wspieranie rozwoju zawodowego kobiet.

Małgorzata Romaniuk, fot. Piotr Podlewski/AKPA

Małgorzata Romaniuk, wraz z trzema organizacjami kobiecymi – SheXO, Vital Voices i Citi Women, powołała również do życia program mentoringowy LeadersIN. Jego celem jest wzmacnianie umiejętności przywódczych kobiet i ich obecności w biznesie. W tym roku wystartowała czwarta edycja tego programu, bierze w nim udział ponad 250 kobiet z 27 firm.

Male Champion of Change

Jury przyznało nagrodę Adamowi Parfiniewiczowi, prezesowi Ultimo. Doceniono konsekwencję w promowaniu tematu Diversity&Inclusion w jego działaniach zawodowych. Adam Parfiniewicz inicjuje dyskusje na temat równego traktowania kobiet oraz działa na rzecz rozłożenia wynagrodzeń proporcjonalnie do kompetencji.

Adam Parfiniewiczk, fot. Piotr Podlewski/AKPA

Kobieta Nauki i Biznesu

Nagrodę w tej kategorii zdobyła dr inż. Ewa Olejnik, pracownik naukowy AGH w Krakowie oraz współzałożycielka spółki Innerco. Jest to firma technologiczna typu spin-out, która powstała w celu komercjalizacji pomysłu. Technologia, którą stworzyła Ewa Olejnik, zwiększa o 100 proc. żywotność maszyn pracujących w ekstremalnych warunkach, na przykład w przemyśle wydobywczym czy metalurgicznym.

Jury wyróżniło prof. Lucynę Woźniak, prorektorkę ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej UM w Łodzi. Dzięki jej staraniom UM Łódź bierze udział w projekcie Europejskiego Instytutu Technologicznego.

Lucyna Woźniak, fot. Piotr Podlewski/AKPA

Kobieta Sztuki

Nagroda główna powędrowała do Anety Szyłak. Od lat 80. Aktywna na scenie artystycznej, kuratorka, krytyczna, inicjatorka, nieustająca w staraniach o stworzenie z Gdańska ważnego centrum świata sztuki. Promotorka twórczości artystycznej, badawczej i kuratorskiej, zrealizowała kilkadziesiąt wystaw.

Aneta Szyłak, fot. Piotr Podlewski/AKPA

Powołała do życia i prowadziła takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej czy Instytut Sztuki Wyspa. Obecnie pracuje nad powstaniem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku NOMUS.

Wyróżnienie otrzymała Karolina Jabłońska za mocne, witalne i autentyczne malarstwo najmłodszego pokolenia, oraz za utworzenie i prowadzenie, wspólnie z Tomaszem Kręcickim i Cyrylem Polaczkiem, krakowskiej galerii Potencja.

Karolina Jabłońska, fot. Piotr Podlewski/AKPA

Działalność Społeczna

W tej kategorii nagrodę główną zdobyła Paula Rettinger-Wietoszko, założycielka Fundacji Zostaw Swój Ślad, pomagającej rodzinom chorych dzieci poprzez organizację projektów technologicznych i artystycznym. Pierwszy z nich to hospiCare, aplikacja mobilna dla zespołów medycznych i opiekunów pacjentów z Dziecięcych Hospicjów domowych w całej Polsce. Drugi projekt fundacji to Festiwal Wrażliwy.

Paula Rettinger-Wietoszko, fot. Piotr Podlewski/AKPA

Wyróżnienie otrzymała Jarmiła Rybicka, która prowadzi Fundację Konflikt. Jest socjolożką i aktywistką społeczną oraz założycielką Kuchni Konfliktu, przedsiębiorstwa społecznego zatrudniającego uchodźców, migrantów i cudzoziemców. Pomogła kilkudziesięciu osobom, w tym kilku pomogła wyjść z bezdomności. Jest autorką kampanii społecznej „Invisible People”, która otrzymała nagrodę Rady Europy.

Nagroda Honorowa

Za wieloletnie i konsekwentne działania na rzecz poprawy sytuacji osób wykluczonych, budowanie świadomości i empatii na rzecz dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną Nagrodę Honorową otrzymała Anna Dymna, prezes Fundacji “Mimo wszystko”. Projekty przez nią realizowane są odpowiedzią na konkretne potrzeby osób chorych i z niepełnosprawnościami.

Anna Dymna, fot. Piotr Podlewski/AKPA

Grand Prix: Inspiratorka Roku

Za dodawanie kobietom odwagi w byciu sobą oraz za odważne podejmowanie trudnych tematów w swojej twórczości, jury nagrodziło Katarzynę Nosowską. Nagrodę w jej imieniu odebrał mąż, Paweł Krawczyk. Odczytał list z podziękowaniem.

Jestem szczerze wzruszona i pięknie dziękuję za to wyróżnienie. Na najgłębszym poziomie jesteśmy do siebie bardzo podobne, reszta to dekoracje, w których przyszło nam żyć. Zwlekałam bardzo długo z urządzeniem życia według własnego gustu i potrzeb, w pogoni za akceptacją i z lęku przed odrzuceniem. Dziś odważnie pytam siebie - czego chcę - i udzielam najszczerszej odpowiedzi. Wiem też czego nie chcę i z kim mi nie po drodze. Do młodych kobiet krzyczę zatem: Nie Zwlekajcie! A do tych dojrzałych i po przejściach (jak ja) - Nigdy nie jest za późno.

Po gali odbył się bal charytatywny z okazji 10-lecia istnienia Sukcesu Pisanego Szminką, połączony z aukcją prowadzoną przez Jarosława Kuźniara. Zebrane środki zostaną przeznaczone na programy aktywizacji zawodowej kobiet i młodych ludzi prowadzone przez Fundację.


/
/artykul/5486/konkurs-bizneswoman-roku-fundacji-sukcesu-pisanego-szminka

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.